Podróże klasy VII i VIII
W połowie listopada uczniowie klas 7-8 wybrali się do stolicy Mazur-Giżycka oraz głównego miasta Warmii-Olsztyna. W Giżycku przeszli szlakami Twierdzy Boyen, najlepiej zachowanego XIX-wiecznego obiektu obronnego znajdującego się na terenie Polski, zresztą nigdy niezdobytego,który powstał z inicjatywy pruskiego generała Hermana von Boyena. Dziś budowla stanowi atrakcję turystyczną, ale w czasie I wojny światowej powstrzymywała wojska rosyjskie, które atakowały Giżycko, potem pełniła rolę szpitala, zaś w czasie II wojny światowej była siedzibą niemieckiego wywiadu.
Spacer po Giżycku uczniowie rozpoczęli od obejrzenia zamku krzyżackiego z zachowanym, XVII-wiecznym skrzydłem,drewnianego mostu i promenady na jeziorze Niegocin, a zakończyli przy Pomniku Bojowników o Wolność Ziemi Mazurskiej z 1987 r., gdzie usłyszeli m. in o Gustawie Gizewiuszu, któremu Giżycko zawdzięcza swoją nazwę.
W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego grupa rozpoczęła zwiedzanie od Domu Gazety Olsztyńskiej dawnej siedziby redakcji “Gazety Olsztyńskiej”, po czym przeszła ulicami Starego Miasta, podziwiając Stary Ratusz, stylizowane na dawne kamienice budynki, tzw. Dom Burmistrza, najstarszy murowany budynek mieszkalny w Prusach, następnie idąc na szczęście pod Wysoką Bramą uczniowie udali się do Muzeum Archidiecezji Warmińskiej mieszczącej się przy bazylice konkatedralnej św. Jakuba. Swoją wycieczkę zakończyli w Zamku Kapituły Warmińskiej, siedziby między innymi Mikołaja Kopernika, tamże uczniowie zobaczyli jak mieszkał i pracował nasz wielki astronom.
Mimo kapryśnej i deszczowej pogody wyjazdy były udane i przybliżyły naszym dzieciom, ważne wiadomości na temat ich regionu, znakomitych postaci czy zabytków architektury.
Katarzyna Szuchnicka