Wycieczka do Białegostoku klas 4-8
W środę, 26 listopada 2025 r. 45 uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach uczestniczyło w wycieczce do Białegostoku.
Pierwszym punktem programu była wizyta w „NieTeatrze”. Uczniowie oglądnęli musical pt. „Szaleństwa Panny Anny”, oparty na motywach powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Wysłuchali pięknej opowieść o przyjaźni, która niejednokrotnie przyprawia o łezkę wzruszenia, pobudza wyobraźnię i wrażliwość młodych odbiorców.
Po chwilach wzruszeń w „NieTeatrze” uczniowie udali się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Pałacu Branickich. Tam zapoznali się ekspozycjami z dziejów medycyny i farmacji w miejscu dawnych apartamentów medyków Branickich – zwiedzali aptekę, gabinet dentystyczny, okulistyczny, pracownię RTG, punkt medyczny z czasów I wojny światowej. Mieli możliwość zobaczenia XVII-wieczne piwnice pałacowe z wystawą multimedialną na temat historii Pałacu Branickich.
Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczniowie zwiedzali, miedzy innymi, ekspozycję „Między dwiema wojnami 1914-1939”, przedstawiającą ważne dla miasta i regionu wydarzenia związane z przebiegiem I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz okresem międzywojennym. Szczególnie aktywnie muzeum zwiedzali chłopcy, zadawali pytania i dyskutowali z przewodnikiem. Wszyscy zapoznali się także z historią zmian umundurowania polskich żołnierzy, aż do czasów obecnych.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Podlaskie mieszczące się w Ratuszu Białostockim. Tam uczniowie zapoznali się z Galerią Malarstwa Polskiego, którą stanowi zbiór dzieł reprezentatywny dla dziejów malarstwa od 2. poł. XVIII do 1. poł. XX w., liczący ponad 120 prac najwybitniejszych malarzy polskich i obcych.
Wszyscy, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, wróciliśmy cali i zdrowi. Dziękujemy kierowcy – p. Grzegorzowi, za spokojną i bezpieczną podróż.
Jolanta Grzesiukiewicz

